Dziady – Widma / ADAM MICKIEWICZ – STANISŁAW MONIUSZKO

10 listopada 2019, niedziela
Godzina 17:00
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego, ul.Chopina 30, RzeszówBilety rozprowadza Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego
E-mail: rezerwacja@filharmonia.rzeszow.pl
Tel.: 17 852 02 72

 

„Pospólstwo więc święci Dziady tajemnie w kaplicach lub pustych domach niedaleko cmentarza […]” – pisał Adam Mickiewicz we wstępie do II części słynnego dramatu. Być może sam brał niegdyś udział w tym ludowym obrządku, w którym pogański zwyczaj mieszał się z chrześcijańską tradycją. Niewykluczone, że i Moniuszko miał sposobność uczestniczenia w obrzędzie Dziadów, choć dziś trudno znaleźć na to dowody.

Nie ulega jednak wątpliwości, że natchnieniem dla kompozytora była Mickiewiczowska poezja – Moniuszko doskonale wydobył w Widmach naturalną muzyczność tkwiącą w opisanym przez Mickiewicza rytuale. Silna integracja pierwiastka literackiego i muzycznego sprawiła, że dzieło to jest uważane za jeden z najświetniejszych przykładów romantycznej kantaty.

Pierwsze wzmianki o planach umuzycznienia dramatu narodowego wieszcza znajdujemy w korespondencji Moniuszkowskiej już u progu lat pięćdziesiątych XIX wieku. Natomiast prapremiera ukończonej kantaty scenicznej odbyła się w Salach Redutowych Teatru Wielkiego w drugą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego – 22 stycznia 1865 roku. Kompozycja wzbudziła zachwyt publiczności. Jeszcze w tym samym roku równie entuzjastycznie przyjęto Widma we Lwowie. Jakże silne wrażenie musiało wywrzeć na zniewolonym przez zaborców narodzie tak żywe wspomnienie dawnych obrządków…

Przesłanie zaklęte w Mickiewiczowskich wersach jest uniwersalne, a fascynacja tajemniczym misterium trwa do dziś. Dowodem na to jest niegasnąca popularność przedstawienia, którym Polska Opera Królewska zainaugurowała pierwszy sezon swojej działalności.

Marta Dziewanowska-Pachowska

 

KIEROWNICTWO MUZYCZNE  TADEUSZ KAROLAK

INSCENIZACJA, SCENOGRAFIA, REŻYSERIA  RYSZARD PERYT
KOSTIUMY  MARLENA SKONECZKO

 

OBSADA

DAWNY AKTOR  MARIUSZ BONASZEWSKI
GUŚLARZ  WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ
STARZEC  BOGDAN ŚLIWA
ANIOŁEK – JÓZIO  MIKOŁAJ ZGÓDKA
ANIOŁEK – RÓZIA  MAŁGORZATA RUDNICKA
WIDMO PIOTR KĘDZIORA
KRUK  JAKUB KORDAS
SOWA  MONIKA SZWAJNOS
DZIEWCZYNA  IWONA LUBOWICZ

ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

DYRYGENT  TADEUSZ KAROLAK

 


Czas trwania: 1 h 30 min (bez przerwy) 
Niepodległa

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia