KOLĘDY KAMERALNIE / KONCERT ONLINE

24 grudnia 2020, czwartek
Godzina 19:00
Kanał YouTube Polskiej Opery Królewskiej - nagranie z Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w WarszawieWYDARZENIE ONLINE

Retransmisja na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej. Materiał dostępny do 26 grudnia 2020 do godziny 19.00.

 

I inne narody mają swoje kolędy. […] Ale chyba nigdzie te pieśni na Boże Narodzenie nie stały się czymś tak bardzo „narodowem”, tak dziwnie przez cały naród ukochanem i pielęgnowanem, jak w Polsce – pisał Stanisław Dobrzycki w książeczce pt. O kolędach wydanej w 1923 roku.

W istocie, w polskiej obyczajowości kolędy zajmują miejsce szczególne. Chętnie śpiewane zwłaszcza przy wigilijnym stole, są wyrazem przywiązania do tradycji. Choć wszystkie podejmują temat Narodzenia Pańskiego, to często można w nich także dostrzec nawiązania do polskiej historii i kultury. Uniwersalne przesłanie przenika się z tym, co lokalne, rodzime. W trudnych dla narodu momentach wspólny śpiew dodawał nadziei i odwagi.

Koncert otworzy kolęda o charakterze patriotycznym, Dzisiaj w Betlejem. To właśnie na jej melodię śpiewano jedną z pieśni wydarzeń Grudnia ‘70. Następnie zabrzmi kolęda Wśród nocnej ciszy, która ukazała się po raz pierwszy drukiem w 1853 roku w śpiewniku Jana Mioduszewskiego jako śpiew otwierający liturgię. Do dziś w wielu kościołach rozbrzmiewa wraz z dzwonkami inaugurującymi pasterkę. Pieśń ta, wzbogacana o nowe zwrotki, dodawała otuchy zarówno Polakom walczącym w II Wojnie Światowej, jak i zesłanym na Sybir. Kolęda W żłobie leży stała się podstawą dla pieśni autorstwa Karola Balińskiego śpiewanej podczas powstania styczniowego. Zachował się okupacyjny tekst kolędy Lulajże Jezuniu, znana jest także Kolęda łagrowa śpiewana do melodii Jezus malusieńki.

Podczas koncertu usłyszymy jednak kolędy w ich tradycyjnych wersjach. Zabrzmią nastrojowe kołysanki, jak Gdy śliczna panna czy Jezus malusieńki, ale i pieśni nawiązujące do narodowych tańców, choćby uroczyste Bóg się rodzi, utrzymane w charakterze poloneza. W najdawniejszych wiekach „kolędowanie” wiązało się ze zwyczajem składania noworocznych życzeń. Niech i dziś te przepiękne utwory, w wykonaniu Artystów Polskiej Opery Królewskiej, wniosą do Państwa domów świąteczną radość i wleją w serca nadzieję.

Marta Dziewanowska-Pachowska

 

PROGRAM

Dzisiaj w Betlejem, oprac. Stanisław Halat
Wśród nocnej ciszy, oprac. Stanisław Halat
Lulajże Jezuniu, oprac. Stanisław Halat
Przybieżeli do Betlejem, oprac. Stanisław Halat
Cicha noc, oprac. Stanisław Halat
Gdy śliczna panna, oprac. Katarzyna Paciorkiewicz-Jarmuła
W żłobie leży, oprac. Marcin Jamroży
Jezus malusieńki, oprac. Stanisław Halat
Bóg się rodzi, oprac. Stanisław Halat
Z narodzenia Pana, oprac. Katarzyna Paciorkiewicz-Jarmuła

 

WYKONAWCY

JUSTYNA STĘPIEŃ  SOPRAN
DOROTA LACHOWICZ  MEZZOSOPRAN
LESZEK ŚWIDZIŃSKI  TENOR
WOJCIECH GIERLACH  BAS

MUZYCY ORKIESTRY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
W SKŁADZIE:

KATARZYNA PACIORKIEWICZ-JARMUŁA  SKRZYPCE
MARCIN JAMROŻY  SKRZYPCE
AGNIESZKA LECH  SKRZYPCE
MARIUSZ LECH  ALTÓWKA
DOROTA SMOLIŃSKA  WIOLONCZELA

KAROL SZWECH DYRYGENT