KUSZLIK – MAKSYMIUK

14 kwietnia 2024, niedziela
Godzina 19:00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59, Warszawa

KUP BILET

„Autentycznie lubię jesień, kiedy spadają liście, moje myśli stają się bogatsze i ważniejsze” – przyznał w jednym z wywiadów maestro Jerzy Maksymiuk. Owocem tej szczególnej inspiracji jest otwierający program koncertu utwór Liście gdzieniegdzie spadające. Kompozytor osobiście wykona partię fortepianu i wraz z Orkiestrą Polskiej Opery Królewskiej wprowadzi publiczność w nastrój skupienia i zadumy, by następnie – już w roli dyrygenta – odmalować paletę barw i odcieni Beethovenowskiej twórczości.

Podczas wydarzenia solową partię w III Koncercie fortepianowym c-moll ostatniego z wiedeńskich klasyków wykona laureat XVIII Konkursu Chopinowskiego – Jakub Kuszlik. Po raz pierwszy utwór ten zabrzmiał w interpretacji samego kompozytora w roli solisty – w kwietniu 1803 roku. Beethoven już wówczas doskonale zdawał sobie sprawę z choroby, która powoli wyrywała go ze świata dźwięków. Stąd być może siła wewnętrznych napięć tkwiąca w tematach i ich przetworzeniach oraz cały wachlarz emocji zaklętych w kolejnych częściach – od poczucia zwątpienia, przez głęboką uczuciowość środkowego Largo, aż po nieco żartobliwe, lecz nie pozbawione cienia melancholii finałowe rondo.

Zmienność nastrojów tkwi także w IV Symfonii B-dur op. 60. Określana jako najbardziej pogodna z dziewięciu symfonii mistrza, rozpoczyna się ustępem zgoła ponurym. Z tajemnicy wyłania się jednak radosne światło, które nie gaśnie aż do wirtuozowskiego finału, wymagającego niezwykłej precyzji wykonania. Czy wobec takiego żywiołu można się zatem dziwić, że Hector Berlioz, urzeczony geniuszem opracowania drugiej części kompozycji, stwierdził, że „ten, kto to napisał, nie był zwykłym człowiekiem”?

PROGRAM

Jerzy Maksymiuk – Liście gdzieniegdzie spadające na smyczki i fortepian
(partia fortepianu w wykonaniu kompozytora)

Ludwig van Beethoven – III Koncert fortepianowy c-moll op. 37

1. Allegro con brio
2. Largo
3. Rondo. Allegro – Presto

— PRZERWA —

Ludwig van Beethoven – IV Symfonia B-dur op. 60

1. Adagio – Allegro vivace
2. Adagio
3. Allegro vivace
4. Allegro ma non troppo

WYKONAWCY

JAKUB KUSZLIK FORTEPIAN

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

JERZY MAKSYMIUK DYRYGENT


Czas trwania: ok. 1 h 30 min (z przerwą)