ROBERT SZPRĘGIEL

Baryton. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Po studiach rozpoczął pracę w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Brał udział w takich realizacjach, jak: Orfeusz w piekle J. Offenbacha (rola Morfeusza), Piotruś Pan do muzyki J. Stokłosy oraz Miss Saigon C. Schoenberga. Po kilku latach powrócił jednak do śpiewu klasycznego, wiążąc się zawodowo z Warszawską Operą Kameralną, w której pracował do lipca 2017 roku. Jako solista występował w wystawianych przez WOK dziełach Mozarta, Rossiniego, Donizettiego, Kurpińskiego, Moniuszki, Albertiniego oraz Strawińskiego. Kreował również role w kompozycjach współczesnych twórców, takich jak choćby Bernadetta Matuszczak i Józef Koffler. Można go było zobaczyć m.in. w Napoju miłosnym, Cosi fan tutte, Henryku VI na łowach, Zaide, Cyruliku Sewilskim, Don Giovannim, The Rake′s Progress oraz Zbrodni i karze.

W repertuarze artysty jest także rola w spektaklach Kobiety Świata oraz Opera w Baśni – Baśń w Operze, które to przedstawienia wchodzą w skład nowatorskiego projektu Opera Light. Artysta wykonuje także partie solowe w dziełach J. S. Bacha, J. F. Haendla, P. Czajkowskiego, M. Ravela, G. Bizeta, F. Chopina, J. Galla, S. Niewiadomskiego, Z. Noskowskiego i T. Birda. W repertuarze posiada również liczne utwory z gatunku musicalu i muzyki rozrywkowej.


Robert Szpręgiel współpracuje z wieloma teatrami i orkiestrami.

Wśród nich należy wymienić Operą Bałtycką, Krakowską Operą Kameralną, Teatrem im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, Filharmonią Lubelską, Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego w Zamościu oraz Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku. Z koncertami i spektaklami teatralnymi odwiedza takie kraje, jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Hiszpania, Słowenia, Japonia. W 2013 roku wystąpił w Filharmonii Berlińskiej z koncertem Berlin, Broadway, New York.

Robert Szpręgiel bierze również udział w projektach kulturalnych i artystycznych produkowanych przez Telewizję Polską. Wśród tego typu produkcji, należy wymienić m.in. Koncert Galowy Godła „Teraz Polska”, Nagrody Kisiela, Koncert Papieski Patroni Europy, światowa prapremiera hymnu Papież Słowiański na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji jego kanonizacji, Viva Najpiękniejsi, Patriotyczne Pieśni Wojskowe nagrane dla Programu 2 TVP. Współpracował też z Centralnym Artystycznym Zespołem Wojska Polskiego.

Na co dzień bierze również udział w kulturalnym życiu stolicy. W swojej pracy artystycznej pozostaje otwarty na różnorodność form i gatunków muzycznych, gdyż uważa, że dobry artysta to taki, który potrafi czerpać twórczą energię z różnych źródeł.

Jest solistą Polskiej Opery Królewskiej.