JUSTYNA RECZENIEDI

Sopran liryczny z koloraturą. Była ostatnią uczennicą Bogny Sokorskiej (dyplom Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, 1998). Następnie ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Zdzisławy Donat. Jest też absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 2013 roku uzyskała stopień doktora sztuki w dyscyplinie wokalistyka (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy), a w 2021 roku stopień doktora habilitowanego sztuki (Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu).

Debiutowała w 2004 roku partią Fiordiligi w operze Cosi fan tutte W. A. Mozarta w Warszawskiej Operze Kameralnej i była  związana z tą sceną przez 13 lat. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Grecji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Libanie, na Litwie, Łotwie, w Niemczech i na Węgrzech.

W swoim repertuarze ma pierwszoplanowe kreacje operowe i operetkowe. Ważniejsze role sceniczne to: Gilda w operze Rigoletto i Violetta Valery w Traviacie G. Verdiego, Despina i Fiordiligi w Cosi fan tutte W. A. Mozarta, Eugenia w Il filosofo di Campagna B. Galuppiego, Basia w Krakowiakach i góralach K. Kurpińskiego, Adela w Zemście nietoperza J. Straussa, Cherubin w Weselu Figara W. A. Mozarta, Serpina w La Serva padrona G. Pergolesiego i in. Ponadto wzięła udział w około stu projektach w różnych stylach muzycznych: od opery, poprzez operetkę po poezję śpiewaną. Współpracowała z licznymi orkiestrami i zespołami kameralnymi.

Nagrała wiele płyt, m.in. Najpiękniejsze arie operowe na sopran liryczno-koloraturowy, Szczęśliwi, Pomiędzy światem a nami (z Jerzym Zelnikiem) oraz Święta z kolędą, CO-OPERA i ANNAPamięci Anny German (z Krystianem Adamem Krzeszowiakiem), Pieśni Fryderyka Chopina (z Marcinem Bronikowskim), a także Pamięci Bogny i Jerzego Sokorskich (z Jagną Sokorską-Kwika i Adamem Kruszewskim). Jest autorką dwu biografii: Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie (2011) oraz Stanisław Gruszczyński – dzieje króla tenorów (2014). Opublikowała również tom własnych opowiadań Spotkania (2012). Do ostatnich osiągnięć śpiewaczki należy prawykonanie i nagranie Liryk miłosnych Szymona Kawalli, a także wydanie albumu Romantic Duets z Anną Radziejewską i Krzysztofem Trzaskowskim.

Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Otrzymała II nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Sopranów im. K. Jamroz w Busku Zdroju (2003), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Operetkowym Nico Dostala w Wiedniu (2003), a także I nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie, gdzie otrzymała również kilka nagród specjalnych (2008). Została także laureatką III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Operowym Arteincanto w Basciano we Włoszevh (2009).

Jest solistką Polskiej Opery Królewskiej.