GABRIELA KAMIŃSKA

Gabriela Kamińska

Sopran. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Janiny Skalik. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich, m.in. pod kierunkiem Wilmy Lipp, Elisabeth Schwarzkopf, Dietricha Fischera-Dieskaua, Jerzego Artysza.

Zadebiutowała na scenie w 2006 r. w partii Donny Bettiny w operze G. Bizeta Don Procopio w Warszawskiej Operze Kameralnej. Na scenie WOK zrealizowała następnie wiele znaczących ról. Występowała m.in. w operach W. A. Mozarta w reżyserii Ryszarda Peryta: jako Geniusz, Dama i Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie (2006), jako Contessa w Weselu Figara (2008), Donna Anna w Don Giovannim (2009), Electra w Idomeneo (2009). Ponadto kreowała rolę Amenaide w Tancredi G. Rossiniego w reżyserii Macieja Prusa (2008), tytułową rolę w operze Jenůfa L. Janacka w reżyserii Jitki Stokalskiej (2009) oraz Halki we wznowieniu wileńskiej wersji opery Halka S. Moniuszki w reżyserii Kazimierza Dejmka (2010).

Z Warszawską Operą Kameralną odbyła liczne zagraniczne tournée. Śpiewała w wielu teatrach operowych Japonii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Holandii, Austrii. Do szczególnie ważnych osiągnięć należy zaliczyć występy na deskach Bunka Kaikan Tokyo oraz w Tokyo City Opera.

W 2013 r. zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi jako Abigaille w Nabucco G. Verdiego pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego. W tym samym roku zaśpiewała także w wileńskiej wersji Halki S. Moniuszki w Operze we Lwowie.

Od 2014 r. związana jest z Operą Nova w Bydgoszczy, gdzie wykonuje główne partie w takich operach jak: Halka, Nabucco (Abigaille), Baron cygański (Saffi), Zemsta nietoperza (Rosalinde). W 2016 r. wystąpiła jako Elisabetta di Valois w premierze Don Carlosa G. Verdiego w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego. Natomiast w roku 2017 – w roli Contessy w Weselu Figara w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Również w roku 2017 zadebiutowała w Operze Bałtyckiej w premierze Nabucco w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

Artystka ma ponadto w repertuarze następujące partie sopranowe: tytułową Aidę w operze G. Verdiego oraz Cio-Cio-san w Madamie Butterfly tego samego kompozytora, a także Hannę w Strasznym dworze S. Moniuszki. Współpracowała z wieloma znakomitymi dyrygentami i reżyserami.

Gabriela Kamińska prowadzi też aktywną działalność koncertową. Ma w repertuarze kilkadziesiąt partii w takich dziełach, jak m.in. Requiem W. A. Mozarta, Stworzenie świata J. Haydna, Carmina Burana  C. Orffa, Passio Domini Nostri Jesu Christi J. Elsnera, Missa pro pace W. Kilara. Z wielkim zaangażowaniem śpiewa zarówno pieśni, jak i arie operowe, oratoryjne, czy operetkowe podczas recitali i koncertów w kraju i za granicą.

Od lat bierze udział w licznych projektach kompozytorskich oraz nagraniach fonograficznych, m.in. Don Procopio Bizeta (wydawnictwo Dynamic Italia). Obecnie zaangażowana jest także w projekt La Voce di Soprano, w ramach którego na wesoło promuje operową muzykę wokalną na scenach polskich filharmonii.

Od 2017 roku jest solistką Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie, gdzie występuje m.in. w Weselu Figara i Don Giovannim W. A. Mozarta oraz Strasznym dworze S. Moniuszki w reżyserii Ryszarda Peryta.