ANNA WIERZBICKA

Anna Wierzbicka. Fot. Ewa Ryszkowska

Sopran. Absolwentka Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Christiana Elssnera. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach wokalnych prowadzonych przez prof. Evę Blahovą, Renatę Scotto i Claudia Desderiego.

Od 2005 do 2017 roku była związana z Warszawską Operą Kameralną. Występowała też na scenach Opery Krakowskiej, Opery Bałtyckiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Nova w Bydgoszczy, Łotewskiej Opery Narodowej w Rydze, Teatru Narodowego w Brnie i Royal Opera House Muscat w Omanie.

W repertuarze ma czołowe partie w operach W. A. Mozarta, takie jak: Hrabina Almaviva w Weselu Figara, Donna Elvira w Don Giovannim, Fiordiligi w Così fan tutte i Vitellia w Łaskawości Tytusa, a także rolę Kleopatry w Juliszu Cezarze Haendla, Agaty w Wolnym strzelcu Webera, Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Neddy w Pajacach Leoncavalla, Halki w wersji wileńskiej opery Moniuszki, Markizy del Poggio w Dniu królowania Verdiego, Alice Ford w Falstaffie, Małgorzaty w Mefistofelesie Arriga Boita i tytułową Rusałkę w operze Dvořaka.

Z powodzeniem występuje w kraju i zagranicą, współpracując z takimi znakomitymi dyrygentami, jak Jiří Bělohlávek, Kai Bumann, Tomáš Hanus, José Maria Florencio, Robin Ticciati, Andriy Yurkevych, Jacek Kasprzyk, Michał Klauza, Roman Kofman, Wojciech Rajski, Helmuth Rilling, Andrzej Straszyński, Tadeusz Strugała, Tadeusz Wojciechowski.

Jest laureatką prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach wokalnych. Do ważniejszych sukcesów artystki należy zwycięstwo w IX Międzynarodowym Konkursie Operowym im. Ottavia Ziina w Rzymie (2010), a także zdobycie III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonina Dvořaka w Karlovych Varach (2001) oraz II nagrody i nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Mikulaša Schneidera-Trnavskiego w Trnavie (2004). Jest również finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, a także półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Francisca Viñasa w Barcelonie oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Renaty Tebaldi w San Marino.

Jest solistką Polskiej Opery Królewskiej.

 

Fot. Ewa Ryszkowska