TATJANA HEMPEL-GIERLACH

Tatiana Hempel-Gierlach. Fot. Ewelina Piekut

Sopran. W 1995 roku ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. U. Trawińskiej-Moroz. W trakcie studiów została Stypendystką Ministra Kultury. Naukę śpiewu kontynuowała u Prof. Ewy Wdowickiej w Poznaniu, uczestniczyła też w kursach mistrzowskich, m.in. u prof. A. Orlowitza (Kopenhaga).

Debiutowała w 1996 roku w Berlinie w partii Zerliny w operze Don Giovanni W. A. Mozarta w znanej inscenizacji Kathariny Thalbach. Od 1997 do 2017 roku była związana z Warszawską Operą Kameralną. Wykonywała główne partie w operach Mozarta, przede wszystkim popisową partię Królowej Nocy w operze Czarodziejski Flet. Występowała też jako Konstancja w Uprowadzeniu z seraju, Zerlina oraz Elwira w Don Giovannim oraz Hrabina w Weselu Figara.

Rolę Królowej Nocy śpiewała w różnych inscenizacjach operowych, m.in. na scenie Opery Bałtyckiej oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wystąpiła w tej roli także w hiszpańskim Teatro Villamarta w andaluzyjskim Jerez de la Frontera.

Artystka w swoim repertuarze posiada ponadto następujące, wykonane na scenie, partie operowe: Fanny w La cambiale di matrimonio, Ninetta w La gazza ladra, Semiramide w Semiramide oraz Elvira w L’Italiana in Algeri G. Rossiniego, Tatiana w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Agata w Wolnym strzelcu C. M. von Webera, Betsy w operze Henryk VI na łowach K. Kurpińskiego, Acta w Quo vadis B. Matuszczak, czy Małgorzata w operze Faust A. Radziwiłła.

Co więcej, w swym repertuarze artystka posiada utwory muzyki sakralnej od baroku po muzykę współczesną, cykle pieśni artystycznej oraz utwory operetkowo- musicalowe.

Ma w swoim dorobku artystycznym liczne występy i tournée w krajach Europy (Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Hiszpania). Pięciokrotnie odbywała tournée po Japonii. Wielokrotnie brała też udział w festiwalach muzycznych: w Festiwalu Adama Didura w Sanoku, Festiwalu Muzyki Oratoryjnej ,,Musica Sacromontana” w Gostyniu, czy Festival dell’ Arte w Dolinie Pałaców i Ogrodów w Wojanowie i Bukowcu.

Współpracowała z takimi cenionymi reżyserami i dyrygentami jak: Ryszard Peryt, Marek Weiss-Grzesiński, Giovanni Pampiglione, Ewelina Pietrowiak, Francisco Lopez, Tadeusz Strugała, Michał Klauza, Łukasz Borowicz, Siergiej Stadler, Kai Bumann, Paweł Kotla, Ruben Silva, Zbigniew Graca, Przemysław Fiugajski, Maja Metelska czy Tadeusz Karolak.

Od sezonu artystycznego 2017/2018 jest solistką Polskiej Opery Królewskiej.

 

Fot. Ewelina Piekut