Sławomir Jurczak

Bas-baryton. Ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1986).

W latach 1986-2017 był solistą w Warszawskiej Operze Kameralnej. W swoim repertuarze ma wiele partii solowych, między innymi w operach W. A. Mozarta (Sarastro i Zapowiadacz w Czarodziejskim flecie, Bartolo w Weselu Figara, Masetto i Leporello w Don Giovannim, Don Alfonso w Cosi fan tutte, Osmin w Uprowadzeniu z Seraju, Publio w La clemenza di Tito), G. Rossiniego (Basilio w Cyruliku sewilskim, Alidoro i Don Magnifico w Kopciuszku, Fernando Villabella w Sroce złodziejce, Haly we Włoszce w Algierze), C. M. von Webera (Kuno w Wolnym strzelcu), J. Stefaniego (Student Bardos w operze Cud, czyli Krakowiacy i Górale) a także K. Kurpińskiego, S. Moniuszki, C. Monteverdiego, A. Scarlattiego, J. Blowa, G. F. Haendla, H. Purcella, G. B. Lully’ego, G. B. Pergolesiego, V. Ullmanna, B. Matuszczak i Z. Krauzego. Wykonywał także partię Króla Marka w koncertowej wersji Tristana i Izoldy R. Wagnera.

Współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki dawnej, m.in. z W. Kłosiewiczem,  A. Sapiechą, S. Standagem. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą. Wykonuje także partie solowe w repertuarze oratoryjno-kantatowym Mozarta (Requiem, Msza C-dur „Koronacyjna”, Msza c-moll), Dvořaka (Stabat Mater) i Haydna (Msza Nelsońska, Paukenmesse, Harmoniemesse, Theresienmesse). Występował też na scenach Niemiec, Holandii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Szwajcarii, Szwecji, Rosji, Ukrainy, Izraela, Kanady, Libanu i Japonii.

Działa też aktywnie jako asystent reżysera. Pracował m.in. przy realizacjach oper: Rinaldo, Imeneo i Ariodante  G. F. Haendla, Balthazar i Polieukt Z. Krauzego, Wesele Figara W. A. Mozarta  oraz  Dziady-Widma S. Moniuszki.

W swoim dorobku artystycznym ma szereg nagrań płytowych z muzyką dawną, sceniczną i oratoryjną (M. Mielczewski – Opera Omnia, S. S. Szarzyński – Opera Omnia, J. Peri – L’Euridice , J. Stefani – Cud, czyli Krakowiacy i górale, A. Dvořak – Stabat Mater, G. F. Haendel – Giulio Cesare).

Od 2005 roku prowadzi także działalność pedagogiczną w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina przy ul. Bednarskiej w Warszawie.

W 2005 roku otrzymał srebrny krzyż zasługi za osiągnięcia artystyczne.

W Polskiej Operze Królewskiej pracuje jako solista i asystent reżysera.