ROBERT GIERLACH

Bas-baryton. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Kazimierza Pustelaka. Artysta otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Viottiego w Vercelli we Włoszech i Nagrodę Publiczności na Konkursie im. Alfredo Krausa w Las Palmas.

Już jako student rozpoczął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, śpiewając w Weselu Figara i Don Giovannim Mozarta. W tym czasie występował również w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej jako Don Basilio w Cyruliku sewilskim Rossiniego. Z zespołami tych teatrów odbył liczne podróże zagraniczne (Hiszpania, Francja, Niemcy, Belgia, Szwajcaria, Japonia). Występował również w Teatrze Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz Operze Krakowskiej.


Artysta występuje na prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych Europy, Ameryki Północnej i Japonii.  

Śpiewał m.in. w Teatro La Fenice w Wenecji (Hrabia w Weselu Figara Mozarta, De Fiesque w Maria di Rohan Donizettiego), Teatro Filarmonico w Weronie (jako Faraon w Mojżeszu w Egipcie Rossiniego oraz w koncertowym wykonaniu oratorium Eliasz Mendelssohna), Teatro Comunale w Bolonii (m.in. Jako Leporello w Don Giovannim Mozarta oraz Don Profondo w Podróży do Reims Rossiniego), Teatro dell’ Opera w Rzymie (Alidor w Kopciuszku Rossiniego) oraz Teatro del Maggio Musicale Fiorentino we Florencji. Ponadto partię Hrabiego w Weselu Figara Mozarta wykonywał w Teatro G. Verdi w Trieście oraz Teatro alla Scala w Mediolanie, gdzie wcielił się też w Sabinina w Tatianie Corghiego.

We Francji występował zaś na takich scenach jak Opera w Nicei i Opera w Marsylii (jako Leporello w Don Giovannim Mozarta) oraz Théâtre des Champs Elysées w Paryżu (Kreon w Królu Edypie Strawińskiego oraz Archierejos w Królu Rogerze Szymanowskiego). Jego popisową partią jest także tytułowy Figaro z opery Mozarta, w którego wcielał się m.in. w Detroit Opera House, w Nico Theatre w Cape Town (RPA), na Festiwalu Operowym w Glyndebourne, Grand  Théâtre w Genewie, Grand Opera na Florydzie (Miami), Opera du Montreal i Lyric Opera w Baltimore.

Występował też w Operze Flandryjskiej w Anwerpii (Argante w Rinaldo Haendla) i w New York City Opera (Leporello), a także w Tokyo-NHK (Król Edyp-Creon) oraz jako Don Giovanniego w Arizona Opera i Cleveland Opera. Wcielił się w rolę Vronsky’ego w światowej prapremierze opery Anna Carenina D. Carlsona wystawianej na scenach Florida Grand Opera (Miami) oraz Opery w Saint Louis.


Robert Gierlach prowadzi też ożywioną działalność koncertową.

Artysta współpracuje z takimi zespołami, jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker, Orkiestra Filadelfijska, Orchestre National de France, I Solisti Veneti, City of Birmingham Orchestra, Rundfunk Sinfonieorchester Berlin, Dresdner Rundfunk Orcheser, NHK Tokyo Orchestra. Śpiewał też z Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej w Genewie i Lozannie oraz Filharmonikami Filadelfijskimi w Filadelfii i Carnegie Hall w Nowym Jorku (Kreon i Posłaniec w Królu Edypie Strawińskiego). 

Artysta brał udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in. Salzburger Festspiele, BBC Proms (Royal Albert Hall), Berliner Festwoche i Schleswig-Holstein Festival, Wratislavia Cantans, Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracował z wieloma znanymi dyrygentami, reżyserami operowymi oraz wybitnymi śpiewakami. 

Jest też cenionym wykonawcą pieśni. Regularnie na kolejnych edycjach Letniego Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich oraz Festiwalu Pieśni Europejskiej, prezentując m.in. cykle pieśni F. Chopina, M. Karłowicza, P. Łukaszewskiego, F. Schuberta oraz A. Dvořáka. 

Artysta prowadzi klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Jest solistą Polskiej Opery Królewskiej.