Dawid Runtz

Dawid Runtz. Fot. Kinga Karpati

Dyrygent. W 2016 roku ukończył studia w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Antoniego Wita. Swój warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem Jormy Panuli i Jacka Kaspszyka podczas mistrzowskich kursów dyrygenckich. Umiejętności rozwijał też w ramach Riccardo Muti Italian Opera Academy w Rawennie, prowadzonej przez światowej sławy dyrygenta maestro Riccardo Mutiego, obecnego dyrektora Chicago Symphony Orchestra. Ukończył także prestiżowe kursy dyrygenckie prowadzone przez Daniele Gatti z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W sierpniu 2018 roku doskonalił umiejętności dyrygenckie podczas Festiwalu Tanglewood w Stanach Zjednoczonych, organizowanego przez Boston Symphony Orchestra.

W sezonie 2014/2015 współpracował z Teatrem Wielkim — Operą Narodową w Warszawie jako asystent dyrygenta przy wybranych produkcjach dzieł operowych. Natomiast w czerwcu 2016 roku zadebiutował na estradzie, prowadząc Orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2017 roku, w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełnił funkcję asystenta maestro Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W lipcu 2017 roku, na zaproszenie Valery’ego Gergieva, zadebiutował w Japonii w ramach Pacific Music Festival w Sapporo. Współpracuje z polskimi orkiestrami takimi jak: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i inne.

Dawid Runtz był wielokrotnie wyróżniany na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach dyrygenckich.

W 2013 roku został laureatem II nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu oraz nagrody specjalnej. CO więcej, w 2014 roku jako jedyny reprezentował Polskę podczas I Międzynarodowego Forum Dyrygenckiego w Zielonej Górze. W 2016 roku zdobył II nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, a w roku 2018 – III nagrodę oraz nagrodę publiczności podczas 1st Hong Kong International Conducting Competition.

Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Powiatu Wejherowskiego. Wielokrotnie otrzymywał stypendium Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina za osiągnięcia naukowe. Ponadto dwukrotnie przyznano mu nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (2010, 2017). Otrzymał także Nagrodę Remusa (2017) oraz Medal Róży Prezydenta Miasta Wejherowa (2018). W 2018 roku otrzymał Medal UMFC Magna cum Laude, przyznawany najwybitniejszym absolwentom Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Od grudnia 2017 piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej.

 

Fot. Kinga Karpati