O MAGNUM MYSTERIUM / KONCERT ONLINE

12 grudnia 2020, sobota
Godzina 19:00
Kanał YouTube Polskiej Opery Królewskiej - nagranie z Katedry Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie



WYDARZENIE ONLINE

Retransmisja na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej. Materiał będzie dostępny do niedzieli 13 grudnia 2020 r., do godziny 20.00.

 

Magnum Mysterium – wielka tajemnica Bożego wcielenia stanowi przebogate źródło inspiracji dla malarzy, poetów i kompozytorów. Podczas koncertu w pierwszej kolejności zabrzmi A Ceremony of Carols Benjamina Brittena z 1942 roku. Angielski kompozytor napisał cykl bożonarodzeniowych pieśni podczas powrotu statkiem ze Stanów Zjednoczonych do rodzinnego kraju. Bezpośrednim impulsem stała się średniowieczna poezja znaleziona w książce zakupionej przez Brittena podczas przystanku w Nowej Szkocji. Choć każda z miniatur mogłaby być wykonywana niezależnie, to wpisanie procesyjnego wstępu i zakończenia cyklu w partyturę ugruntowało tradycję wykonywania wieloczęściowej formy w całości. Słodkie brzmienie harfy dopełnia niezwykłą, anielską atmosferę kompozycji.

Czas Adwentu i Bożego Narodzenia niesie ze sobą wielką nadzieję. John Tavener w The Lamb posłużył się wierszem mistyka Williama Blake’a, umieszczonym na jednej z pięknie iluminowanych kart Songs of Innocence poety. Zestawienie prostego jednogłosu i nierzadko dysonansowych współbrzmień niesie szczególny rodzaj emocjonalnej ekspresji. Natomiast w utworze There is an old belief doświadczonego przez I Wojnę Światową Charles’a Parry’ego, napisanym pod koniec życia kompozytora, wybrzmiewa głęboka wiara w ponowne spotkanie po śmierci.

Program koncertu zwieńczą motety Francisa Poulenca napisane do tekstów czytanych podczas liturgii Bożego Narodzenia. Utrzymane w charakterystycznym dla francuskiego twórcy eklektycznym stylu obrazują cztery momenty z historii Narodzenia Pańskiego. Cykl rozpoczyna spowite aurą tajemniczości rozmodlone Magnum Mysterium. W części drugiej – Quem vidistis pastores dicite – wyrażony jest niepokój i niedowierzanie, które przemieniają się w niezłomne przekonanie o cudownym wydarzeniu. Część trzecia opowiada o gwieździe rozświetlającej drogę mędrcom podążającym ze Wschodu, aż w końcu rozbrzmiewa radosne Alleluja w finałowym Hodie Christus natus est.

Marta Dziewanowska-Pachowska

 

PROGRAM

Benjamin Britten – Ceremony of Carols op. 28

John Tavener – The Lamb, sł. William Blake

Charles Hubert Hastings Parry – There is an old belief ze zbioru pieśni Songs of Farewell, sł. John Gibson Lockhart

Francis Poulenc – Quatre motets pour le temps de Noël FP 152

 

WYKONAWCY

ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

URSZULA NOWAKOWSKA-ŻWIRDOWSKA HARFA

LILIANNA KRYCH DYRYGENTKA